Zakaz LPG w garażach podziemnych: mandaty czekają na kierowców?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Zakaz LPG w garażach podziemnych: mandaty czekają na kierowców? Fot. Fotolia
Zakaz LPG w garażach podziemnych jest częścią rzeczywistości motoryzacyjnej w przypadku dużych budynków mieszkalnych. Na ile jest legalny i czy jego złamanie może oznaczać dla kierowcy mandat? Sprawdzamy.

Jakich przypadków dotyczy zakaz LPG w garażach podziemnych? To dość dokładnie opisaliśmy w naszym poprzednim materiale (tutaj). Dziś zajmiemy się kwestią egzekwowania przepisów. Bo choć wspólnota ma prawo, a nawet obowiązek umieścić właściwe oznaczenie, nie do końca wiadomo jak ono jest umocowane prawnie. A więc?

Zakaz LPG w garażach podziemnych - mandatowe przesłanki

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak znak określający zakaz LPG w garażach podziemnych - nie występuje on w oficjalnym wykazie przygotowanym przez Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. A to oznacza, że oznaczenie ma tzw. charakter pozaustawowy. Na drogach publicznych jego znaczenie mogłoby być skutecznie kwestionowane. W przypadku terenów znajdujących się poza drogami publicznymi - czyli np. w garażu podziemnym - mogą być już stosowane. Właściciel lub zarządca terenu ma zatem prawo określić zakaz LPG w garażach podziemnych, a kierowcy powinni się do niego stosować.

Po drugie co z karaniem? Bardzo ważna jest prawidłowość oznaczenia. Znak wprowadzający zakaz LPG w garażach podziemnych powinien być umieszczony w widocznym miejscu przed wjazdem do hali garażowej. Jeżeli kierowca mimo wszystko zdecyduje się go złamać, naraża się na konsekwencje ujęte w kodeksie wykroczeń - niezastosowanie się do oznaczenia pionowego. Zanim jednak prowadzący otrzyma mandat, służby porządkowe muszą otrzymać zgłoszenie dotyczące wykroczenia bezpośrednio od właściciela lub zarządcy.

Zakaz LPG w garażach podziemnych - kolejny martwy zapis

Czyli co to właściwie oznacza? Zakaz LPG w garażach podziemnych choć obowiązuje i ma uregulowanie prawne, tak naprawdę jest... martwy. Ciężko żeby zarządca bloku sprawdzał czy auta zaparkowane w halach garażowych są zasilane gazem czy nie, a następnie zgłaszał sprawę policji czy straży miejskiej. Ciężko tym bardziej, że nie wszystkie pojazdy są np. wyposażone w zewnętrzny wlew gazu, a zarządca nie ma żadnych uprawnień do kontroli dokumentów pojazdu.

Moto
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]
14 maja 2025

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach
12 maja 2025

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
12 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?
08 maja 2025

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?
06 maja 2025

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
05 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?
29 kwi 2025

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »