Kiedy założyć zimowki? Podpowiadamy.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Kiedy założyć zimowki? / Nokian
Kiedy założyć zimówki? Przygotowaliśmy dla kierowców poradnik dotyczący stosowania opon zimowych w samochodach.

Każdego roku scenariusz jest podobny. Gdy pojawia się pierwszy opad śniegu, zakłady wulkanizacyjne zaczynają być oblegane przez kierowców chcących zmienić opony na zimowe. I choć lepiej dokonać wymiany późno niż wcale, prowadzący powinni wiedzieć o tym, że montaż zimówek spokojnie może być wykonany dużo wcześniej - i to bez szkody dla samych opon. Nowoczesne ogumienie dedykowane sezonowi chłodnemu dobrze czuje się nie tylko w czasie mrozów. Idealnym dla nich czasem jest już późna jesień.

Kiedy założyć opony zimowe?

W niektórych krajach jazda samochodem na oponach zimowych stanowi obowiązek. W takim przypadku ustawodawca wyznacza na ogół przedział czasowy, w którym pojazd musi być wyposażony w ogumienie sezonowe. W Polsce wymogu takiego nie ma. A to oznacza, że kierowcy do umówienia się na wizytę u wulkanizatora, wystarczy kontrola prognozy pogody i aktualnych temperatur. Zatem kiedy założyć opony zimowe? Optymalne dla nich warunki występują już wtedy, gdy w ciągu dnia temperatura powietrza nie przekracza 7 stopni Celsjusza.

Przy jakiej temperaturze zmieniamy opony?

Czemu akurat 7 stopni Celsjusza? Odpowiedź jest dość prosta. Przy takim temperaturze ogumienie letnie powoli traci swoje właściwości. Staje się zbyt twarde, aby móc skutecznie utrzymywać samochód np. na mokrym asfalcie. A to wydłuża drogę hamowania. Opona zimowa z kolei w takich warunkach jest elastyczna i oferuje pełną trakcję. Na tym jednak nie koniec. Bo zimówki - jak wskazują na to niezależne testy - dużo lepiej radzą sobie chociażby z odprowadzaniem wody w czasie jazdy w jesiennym deszczu. A to minimalizuje ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

Zobacz również: Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Opony zimowe: obowiązek czy nie?

Jako że w Polsce nie ma prawnego wymogu stosowania opon zimowych w samochodach, nie ma też systemu mandatów, którymi policja mogłaby karać kierowców. Z drugiej strony zimówki dotyczą dokładnie te same zasady, które odnoszą się do ogumienia samochodowego. A to oznacza, że powinny one mieć bieżnik o minimalnej wysokości na poziomie 1,6 mm.

Opony zimowe a wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciele wykorzystują różne okazje do odrzucenia lub ograniczenia roszczeń ubezpieczeniowych. Brak opon zimowych w sezonie może być zatem okolicznością, na którą firma ubezpieczeniowa powoła się podczas tworzenia zaniżonej wyceny naprawy powypadkowej.

Moto
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]
14 maja 2025

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach
12 maja 2025

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
12 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?
08 maja 2025

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?
06 maja 2025

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
05 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?
29 kwi 2025

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »