Silnik 2.2 SKYACTIV-D 150 KM - Mazda3

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Silnik 2.2 SKYACTIV-D dostępny w modelu Mazda3 ma niski stopień sprężania, dwie turbosprężarki i filtr DPF. / Mazda
Mazda3 jako najnowszy model w gamie japońskiego producenta oferowana jest m.in. z silnikiem 2.2 SKYACTIV-D. Dlaczego według producenta jednostka ta jest zupełnie inna od konkurencyjnych rozwiązań?

Wysokoprężny silnik 2.2 SKYACTIV-D ma szesnasto zaworową głowicę, pojemność skokową równą 2191 cm3 i moc maksymalną 150 KM uzyskiwaną aż przy 4500 obr./min. Rozrząd napędzany jest poprzez łańcuch, a zasilanie paliwem realizowane jest poprzez szynę Common Rail. Współpracuje ona z wielootworowymi, piezoelektrycznymi wtryskiwaczami paliwa mogącymi realizować do 9-ciu wtrysków wciągu jednego cyklu! Maksymalne ciśnienie jakie obsługują to 2000 barów.

Zobacz też: Nowy silnik Forda - 1.0 Ecoboost

Silnik 2.2 SKYACTIV-D - dane techniczne

Typ silnika R4 DOHC 16-zaw.
Pojemność skok. cm3 2191
Średn. cyl.x skok tłoka mm 86,0x94,3
Napęd rozrządu Łańcuchowy
Układ wtrysku paliwa Wtrysk bezpośredni
Stopień sprężania 14.0:1
Układ oczyszczania spalin Katalizator utleniający i filtr DPF
Moc maks. kW(KM)/obr./min 110 (150)/4500
Maks. moment Nm/obr./min 380/1800
Paliwo CN 51 (ON)
Pojemność zbiorn. paliwa l 51
Pojemność miski olejowej l 4,8

Silnik 2.2 SKYACTIV-D - zmienne fazy rozrządu i niski stopień sprężania

Silnik wyposażono w zmienne fazy rozrządu zaworów wylotowych, co ma na celu stabilizować spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej i zapobiegać tzw. wypadaniu zapłonów.

Zobacz też: Silnik 4,4l Twin Turbo w BMW M5 - jak działa?

To czym Mazda chwali się w swoich nowych silnikach z serii SKYACTIV-D to bardzo niski stopień sprężania wynoszący 14:1. Pozwala on m.in. na zastosowanie lżejszych materiałów w jego konstrukcji.

Silnik 2.2 SKYACTIV-D - sekwencyjne turbodoładowanie

Duża moc uzyskiwana w sposób liniowy to zasługa sekwencyjnego turbodoładowania. Dwie turbosprężarki pracują osobno, w zależności od obciążenia jednostki napędowej. Mniejsza z nich działa w niskim zakresie prędkości obrotowej, a większa w wyższym. Odpowiednią temperaturę sprężonego powietrza zapewnia duży intercooler.

Zobacz też: Silnik BMW 1.5 TwinPower Turbo : opis i budowa

Silnik 2.2 SKYACTIV-D - filtr cząstek stałych

Jednostka 2.2 SKYACTIV-D jest standardowo wyposażony w filtr cząstek stałych. Moc na przednie koła przekazuje za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. Opcjonalnie dostępna jest skrzynia automatyczna wyposażona również w sześć przełożeń.

Osiągi Mazdy3 w wersji sedan z silnikiem 2.2 SKYACTIV-D

Osiągi
Prędkość maks. km/h 213
Przyspieszenie (0-100 km/h) s 8
Zużycie paliwa
Miejskie L/100 km 4,7
Pozamiejskie L/100 km 3,5
Średnie L/100 km 3,9
Emisja CO2 (średnia) g/km 104
Norma emisyjna Euro 6

Moto
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta
19 maja 2025

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
19 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie
19 maja 2025

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]
14 maja 2025

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach
12 maja 2025

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
12 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?
08 maja 2025

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »