REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy, automatyczny zwrot odebranego prawa jazdy
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Nowelizacja przepisów drogowych w tym zwrotu prawka po zakazie

Maj, czerwiec i lipiec roku 2023 przebiegają dla kierowców w Polsce pod znakiem serii rewolucyjnych zmian. Nowelizacja dotknie przedawnienia punktów karnych, kursów redukujących punkty, opłaty ewidencyjnej czy elektronicznego prawa jazdy. Na tym jednak blok nowości się nie kończy. Jest jeszcze jedna i to o dość zasadniczym charakterze. Mówimy w końcu o automatycznym zwrocie zatrzymanego prawa jazdy. Do tej pory do ponownego odblokowania uprawnień po okresie zakazu konieczna była wizyta kierującego w referacie komunikacji i wniesienie opłaty.

REKLAMA

Ważne

Przepisy dotyczą nie tylko zatrzymanego prawa jazdy, ale również zatrzymanego pozwolenia na kierowanie tramwajem. Dotyczy zatem w takim samym stopniu motorniczych.

Zatrzymane prawo jazdy? Zapłać 50 groszy albo nie możesz nadal jeździć!

Do tej pory sytuacja była paradoksalna. Mieliśmy okazję nawet o tym pisać. Wyglądała następująco:

REKLAMA

Załóżmy, że kierowca został zatrzymany przez policjantów na przekroczeniu dozwolonej prędkości w mieście o co najmniej 50 km/h. Dostawał zatem mandat i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące. Odliczał sobie zatem czas i po kwartale wsiadał do auta. Gdy był zatrzymany przez policjantów ponownie, ci widzieli w bazie nieaktywne uprawnienia (i to pomimo minięcia okresu zakazu). W efekcie dawali prowadzącemu minimum 1500 zł mandatu i kierowali do sądu sprawę o zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierujący wiedzieli o tym, że w przypadku zakazu prowadzenia, który obowiązuje krócej niż 12 miesięcy, prawo jazdy jest zwracane. Nie wiedzieli często jednak o tym, że odzyskania uprawnień konieczna jest wizyta w referacie komunikacji. Kierujący musi złożyć wniosek i zapłacić 50 groszy opłaty ewidencyjnej. 50 groszy mogło zatem narobić naprawdę sporych problemów...

Automatyczny zwrot prawa jazdy to wynik likwidacji opłaty ewidencyjnej

REKLAMA

Co gorsze, przepisy wcale nie pozostawały martwe. Znanych jest wiele przypadków, w których kierowca z uwagi na niewinne przeoczenie, dostawał wysoki mandat i dalej nie mógł prowadzić auta. Opinia publiczna wnosiła zatem o zmianę przepisów. I najwyraźniej tej właśnie się doczekaliśmy. Wszystko dokonało się na podstawie podpisanej przez prezydenta w czerwcu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście nie jest też tak, że zmiana przepisów to wyłącznie efekt nacisków ze strony kierowców. To raczej kwestia zmiany pojawiającej się rykoszetem. Prawdziwym powodem regulacji o automatycznym przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami jest bowiem likwidacja opłaty ewidencyjnej. Ta i tak wymagała zmiany zapisu w tej kwestii. Przy okazji legislatorzy postanowili zatem upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Stworzyli regulacje, które sprawią, że po okresie zakazu prowadzenia trwającym krócej niż ponad 12 miesięcy, uprawnienia będą się stawać ponownie aktywne automatycznie. Nie będzie potrzebne działanie ze strony kierowcy.

Kiedy zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Nowe przepisy już są. Zostały zatwierdzone przez sejm i senat oraz podpisane przez prezydenta. Kiedy zatem zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? No i tu już sprawa nie jest taka prosta czy oczywista. W nowelizacji pojawia się zapis mówiący o obowiązywaniu w pierwszym dniu miesiąca następującego po opublikowaniu dokumentu. To oznaczałoby 1 lipca. Rządzący jednak potrzebują więcej czasu na dostosowanie bazy do automatycznego działania. Dlatego w ustawie nowelizującej pojawił się art. 21. A ten stwierdza wyraźnie, że:

Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy zmienianej w art. 5, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem określonym w tym komunikacie.

W skrócie, aby automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy zaczął obowiązywać w Polsce, konieczny jest komunikat stosownego ministra. Przepisy zaczną obowiązywać dopiero 14 dni po jego ogłoszeniu. Do tego czasu wszystko odbywa się po staremu. A więc nadal kierowca w celu odzyskania uprawnień po okresie zakazu, musi udać się do referatu komunikacji.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA

OSZAR »