Alkotest on-line: sprawdź ile masz promili we krwi

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Alkotest on-line: sprawdź ile masz promili we krwi
Alkotest on-line: sprawdź ile masz promili we krwi. To hasło, które bierzemy na warsztat dziś. Jak działają wirtualne alkomaty? Oto odpowiedź.

Sprawdź ile masz promili we krwi!

Alkotest on-line: sprawdź ile masz promili we krwi. To ważne hasło. O tyle ważne, że w roku 2020 policja zatrzymała blisko 100 tys. pijanych kierowców. I choć problem jest nagminny, w jego przypadku znaczenie ma inny fakt. Nietrzeźwość za kierownicą to śmiertelne zagrożenie – zagrożenie dla prowadzącego i jego pasażerów oraz innych użytkowników drogi. Dlatego każdy użytkownik auta po wieczornym drinku powinien o poranku sprawdzić ile ma promili we krwi. To może uratować prawo jazdy, ale i czyjeś życie.

Nie chodzi o to, że osoby posiadające prawo jazdy nie powinny pić. Chodzi raczej o rozsądek. Jedno piwo wypite wieczorem raczej nie pokrzyżuje porannych planów wyjazdowych.

Sprawdź ile masz promili we krwi! A wszystko w naszym alkomacie dostępnym tutaj

Wynik badania

Alkotest on-line wymaga podania takich danych, jak waga, płeć, czas picia (godz. początku i końca) oraz rodzaj i ilość trunków. Na tej podstawie algorytm przygotowuje wynik badania, który zawiera szereg informacji. Wirtualny alkomat wskaże jak zmieniał się poziom upojenia alkoholowego oraz pokaże czas potrzebny do wytrzeźwienia.

Zawartość alkoholu we krwi

Zawartość alkoholu we krwi w dużej mierze zależy od ilości i rodzaju wypitych trunków. Jedne zawierają większą dawkę, drugie mniejszą. Kluczowy jest jednak też wiek, waga i postura pijącego. A najlepiej pokazuje to poniższy przykład:

  • młody mężczyzna średniego wzrostu wypił jedno piwo – 0,27 promila
  • mężczyzna w średnim wieku, wysoki i o wadze ponad 100 kg wypił jedno piwo – 0,17 promila
  • młoda kobieta średniego wzrostu wypiła jedno piwo – 0,67 promila

Czas do wytrzeźwienia

Pytania o czas do wytrzeźwienia zadają kierowcy, którzy dzień wcześniej byli na imprezie. I co ważne, samopoczucie może być naprawdę zgubne. Czasami zdarza się bowiem tak, że osoba która nie czuje już alkoholu we krwi, nadal wydmuchnie wysoki wynik podczas badania alkomatem. Czas do wytrzeźwienia jest ważny z jeszcze jednego punktu widzenia. To od niego zależą konsekwencje.

Stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu):

  • 10 punktów karnych,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • grzywna o wysokości od 50 do 5000 zł,
  • nawet 30 dni aresztu.

Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu):

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna zależna od dochodów,
  • od 5000 zł obowiązkowej wpłaty na Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
  • kara do 2 lat pozbawienia wolności,
  • co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów.

Ile potrzebujesz czasu do wytrzeźwienia? Sprawdź w naszym alkomacie tutaj

Jak długo się trzeźwieje?

Jak długo się trzeźwieje? To bardzo mocno zależy od wszystkich tych czynników, których podanie jest konieczne do uzyskania wyniku badania alkotestem on-line. Kluczowa jest zatem płeć, waga czy ilość przyjętego alkoholu. Przykładowe wyniki podajemy poniżej:

  • 120 ml wódki oznacza 0,5 promila alkoholu we krwi, czas trzeźwienia to jakieś 3 godziny,
  • 3 piwa oznaczają 1 promil alkoholu we krwi, czas trzeźwienia to jakieś 7 godzin,
  • butelka wina oznacza 1,5 promila alkoholu we krwi, czas trzeźwienia to nawet 10 godzin.

Jak długo trawi się alkohol?

Jak długo trawi się alkohol? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postanowiliśmy wykorzystać nasz alkomat (Alkotest on-line). Jakie dane podaliśmy? Sprawdziliśmy ile będzie trawił trunki 30-letni mężczyzna po spotkaniu wigilijnym w pracy trwającym w sumie 5 godz. Założyliśmy że w tym czasie wypił pół litra wódki. Jak długo trawi się alkohol w takim przypadku?

Kierowca wypił w sumie 158 mg czystego alkoholu. W szczytowym momencie ma 1,91 promila. Jak długo trawi się alkohol? Dopiero po 15 godz. od zakończenia picia. To oznacza, że będzie mógł zasiąść za kółkiem dopiero następnego dnia o godz. 17:00.

Alkotest i wirtualne alkomaty

Warto pamiętać o tym, że alkotesty i wirtualne alkomaty powinny stanowić przede wszystkim wskazówkę. Są oparte bowiem na ogólnych algorytmach, a każdy organizm może mieć inną specyfikę trawienia alkoholu. Stuprocentowo pewny wynik da dopiero badanie alkomatem policyjnym. Czemu alkomaty do użytku domowego nie są tak pewne? Od czasu do czasu wymagają ponownej kalibracji, a kierowcy rzadko dbają o wypełnianie tego obowiązku. Bez kalibracji mogą podawać wynik zakrzywiony.

Jeżeli alkotest i wirtualne alkomaty pokażą kierowcy, że jest jeszcze pijany, zawsze może udać się na komisariat policji. Tam funkcjonariusze powinni umożliwić mu poddanie się badaniu alkomatem.

Moto
Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?
08 maja 2025

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?
06 maja 2025

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
05 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?
29 kwi 2025

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
28 kwi 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion
27 kwi 2025

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów
29 kwi 2025

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy
24 kwi 2025

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »