Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Mateusz Mirkiewicz
rozwiń więcej
fot. Newspress
Gdy dojdzie do awarii samochodu, która spowoduje jego unieruchomienie jesteśmy zmuszeni do przetransportowania pojazdu do mechanika.

Najwygodniejsza i najszybsza metoda jest wezwanie pomocy drogowej, która profesjonalnie zajmie się tą czynnością. Niesienie to jednak za sobą niemałe koszta. Aby zaoszczędzić można również odholować uszkodzony samochód za pomocą innego auta.

Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy pamiętać o zasadach zastrzeżonych przez prawo, do których musimy się stosować podczas holowania.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

W odniesieniu do pojazdu holowanego istotne jest prawidłowe oznakowanie. Powinien on być oznaczony ostrzegawczym trójkątem odblaskowym umieszczonym po lewej stronie tylnej części pojazdu. Alternatywnie można zastosować żółte światło błyskowe. Notorycznie spotykanym poważnym błędem jest używanie przez kierującego pojazdem holowanym świateł awaryjnych. Jest to zabronione i skutkuje zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.

Kierujący pojazdem holującym nie ma obowiązku szczególnego oznakowania auta. Powinien on jedynie mieć włączone światła mijania i pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości jakie go w trakcie holowania obowiązują, a wynoszą one 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. W przypadku połączenia giętkiego powinna ona wynosi 4-6 metra, natomiast w sytuacji użycia połączenia sztywnego, nie może ona przekroczyć 3 m. Niezależnie od użytego połączenia musi być ono oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami lub powinno być zaopatrzone w czerwoną albo żółtą chorągiewkę umieszczoną na środku połączenia.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu


Wprowadzone są również pewne zakazy podyktowane zasadami bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi kategorycznie zabronione jest holowanie wszelkich pojazdów na autostradzie. Uprawnione do tego są jedynie pojazdy specjalnie do tego przeznaczone jedynie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Zabronione jest również holowanie:
- pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym
- pojazdu o niesprawnych hamulcach. Możliwe jest holowanie takiego pojazdu, jeśli sposób holowania wyklucza konieczność ich użycia
- pojazdu na połączeniu giętkim, jeśli działanie układu hamulcowego jest uzależnione od działania silnika, a ten jest unieruchomiony
- więcej niż jednego pojazdu
- pojazdem z przyczepą

Kierujący zarówno pojazdem holowanym jak i holującym powinni posiadać uprawnienia do prowadzenia danych pojazdów oraz są zobowiązani do przestrzegania wszelkich reguł obowiązujących w ruchu drogowym.

Moto
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]
22 maja 2025

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta
19 maja 2025

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
19 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie
19 maja 2025

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]
14 maja 2025

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach
12 maja 2025

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
12 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »