Ecodriving

Ecodriving jest szerokim pojęciem, odnoszącym się do wszystkich czynności i zabiegów, mających na celu ograniczenie do minimum zanieczyszczania środowiska, zachodzącego w wyniku ruchu pojazdów mechanicznych.

Z ekodrivingiem związana jest nie tylko sama technika jazdy, ale także dochodzi szereg urządzeń i rozwiązań technicznych, pozwalających na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wśród elementów, związanych z techniką jazdy do ekodrivingu zalicza się, między innymi: hamowanie biegami, umiejętne ruszanie i rozpędzanie pojazdu, a także umiejętność przewidywania sytuacji na drodze i dostosowania się do cykli świateł, kierujących ruchem w mieście. W przeszłości stosowano też "jazdę wybiegami", jednak rozwój techniki wyeliminował jej przydatność.

Z uwagi na stale rosnące ceny paliw, ecodriving staje się koniecznością. Dzięki niemu, nawet osoby nie interesujące się za bardzo ekologicznymi zagadnieniami pracy silników spalinowych, mogą zaoszczędzić pieniądze, co przełoży się również na mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Ecodriving - jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie?

Pod pojęciem eksploatacji samochodu pod kątem ecodrivingu kryje się zespół takich zachowań kierowcy i podejmowanych przez niego czynności, zapewniający maksymalne wykorzystanie walorów pojazdu przy równoczesnym zredukowaniu do minimum emisji substancji szkodliwych do szeroko rozumianego środowiska naturalnego i ograniczeniu zużycia paliwa do niezbędnego minimum. We współczesnych samochodach część z tych czynności odbywa się całkowicie bez aktywnego udziału kierowcy, dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom konstrukcyjnym opartym o automatykę i elektronikę. Rola kierowcy ogranicza się głównie do dbania o maksymalnie długotrwałe zachowanie ekonomicznej prędkości, doboru trasy pod kątem jak najmniejszego zużycia paliwa, a zwłaszcza pod kątem omijania miejsc, gdzie zwykle tworzą się korki, oraz do umiejętnego rozpędzania auta do pożądanej prędkości, oraz do dbania o stan techniczny auta i jego urządzeń proekologicznych.

W starszych autach, zwłaszcza w tańszych modelach, w których nie stosowano takich proekologicznych rozwiązań, tylko od kierowcy i od profesjonalizmu serwisantów zależało, jak bardzo będzie szkodliwy wpływ na środowisko danego egzemplarza auta. Różnice w zużyciu paliwa przez dwa samochody tego samego modelu mogły dochodzić wówczas nawet do kilkudziesięciu procent, w zależności od umiejętności kierowcy. Nawet dzisiaj umiejętne korzystanie z auta oznacza znaczne oszczędności w zużyciu paliwa, co automatycznie zmniejsza emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Zagadnienia związane z ecodrivingiem:

Zobacz też: Optymalne obroty silnika

Moto
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta
19 maja 2025

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
19 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie
19 maja 2025

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]
14 maja 2025

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach
12 maja 2025

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
12 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić
09 maja 2025

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego
08 maja 2025

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?
08 maja 2025

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »