REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Hubert Krawczyk
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ferie zimowe to okres dalekich podróży, w trakcie których czekają na nas zmienne warunki drogowe i atmosferyczne. Jak należy się przygotować do wyjazdu zimowego? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie i co warto posiadać na wyposażeniu auta?
zima, awaria Fot. Fotolia

Fotolia

Zbliża się czas zimowych wyjazdów, a większość osób jako środek transportu zapewne wybierze własny samochód. Przed wypadem na narty czy zimowisko warto odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim zadbać o samochód, jego stan techniczny i dodatkowe doposażenie.

REKLAMA

Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w góry?

Planowanie wyjazdu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego posiadanego samochodu. W tym przypadku warto udać się na stacje diagnostyczną lub do warsztatu zajmującego się mechaniką pojazdową, żeby dokonali tam kompleksowego przeglądu auta pod względem możliwych usterek. Organizując zimowy wyjazd trzeba być pewnym swojego samochodu, że jest w dobrym stanie i dojedzie na miejsce, nie odmawiając posłuszeństwa gdzieś w trasie. Zadbanie o kondycję pojazdu zmniejszy szanse na wystąpienie awarii maszyny, a chyba nikt nie ma ochoty stać kilka godzin na poboczu przy minusowych temperaturach, szukając przyczyny usterki.

Jak przygotować auto do wyjazdu na ferie?

Akumulator i kable rozruchowe

Podczas przygotowywania samochodu do zimowej podróży należy zbadać o sprawność akumulatora, ponieważ to on odpowiada za dostarczenie prądu potrzebnego do odpalenia samochodu. W przypadku gdy urządzenie jest w kiepskiej kondycji to po mroźnej nocy może wystąpić problem z rozruchem samochodu. Przed wyjazdem warto także zakupić przewody rozruchowe, żeby w razie kłopotu z odpaleniem auta, można było „pożyczyć prąd” z innego wozu.

Opony zimowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniego ogumienia do samochodu oraz jego wymiana. Warto przyjrzeć się bieżnikowi ogumienia czy aby na pewno ma odpowiednią wysokość - w przypadku opon zimowych wysokość bieżnika powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się również w łańcuchy śnieżne, które w niespodziewanym momencie mogą okazać się naszym wybawieniem.

Olej i płyny

Kolejną rzeczą jaką należy sprawdzić w pojeździe to poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. W razie ich niskiego poziomu należy je uzupełnić, a także mieć zapasową ilość w samochodzie. W trakcie dalekich zimowych wyjazdów płyn do spryskiwaczy jest zużywany niemal co chwilę, dlatego przed podróżą warto wrzucić do bagażnika dodatkową butlę zimowego płynu do spryskiwaczy.

Wycieraczki

Istotna jest także kontrola stanu wycieraczek. Warto jest sprawdzić czy elementy te dobrze zgarniają zabrudzenia powstałe na szybie pojazdu. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.

Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Ważnym elementem dodatkowego wyposażenia samochodu, którym udajemy się na wyjazd zimowy jest skrobaczka do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

Przed wyjazdem powinniśmy zadbać także o oświetlenie samochodu - chodzi głównie o sprawdzenie czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Uwaga ta odnosi się do modeli aut, w których faktycznie mamy możliwość samodzielnej wymiany żarówek - w przypadku niektórych wozów trzeba udać się z tym do serwisu.

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Elementami, które warto mieć w swoim samochodzie w trakcie zimowego wyjazdu, są dywaniki gumowe. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią, który może być spowodowana śniegiem wniesionym na podeszwach butów. Ważne, aby takie dywaniki miały korytka, czyli podniesione krawędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu roztapiający się śnieg zatrzymuje się w środku gumowej wycieraczki.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

OSZAR »