REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?
Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Światła zostawione na całą noc albo kilkanaście godzin mrozu i już może pojawić się problem w postaci rozładowanego akumulatora w samochodzie. Jeśli nie mamy czasu na ładowanie akumulatora, musimy zadziałać doraźnie, poprzez uruchomienie pojazdu za pomocą kabli rozruchowych. Potrzebny jest do tego drugi sprawny akumulator i, rzecz jasna, kable. 

REKLAMA

Co to są kable rozruchowe?

REKLAMA

Kable rozruchowe to przewody elektryczne, które umożliwiają podłączenie akumulatora jednego pojazdu do akumulatora innego pojazdu w celu dostarczenia energii elektrycznej do tego rozładowanego. To działanie pozwala uruchomić auto, którego akumulator rozładował się z powodu długotrwałego postoju, zimna lub problemów z elektryką. 

Kable rozruchowe różnią się długością i grubością. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym wystarczą przewody rozruchowe o średnicy 16 mm. Do samochodów z silnikiem diesla lepiej wybrać kable o przekroju równym 25–35 mm. 

Jeśli w pobliżu naszego samochodu nie ma kierowcy, który może "użyczyć prądu" można skorzystać z usług taksówkarza, który za opłatą użyczy swojego akumulatora i kabli. 

Kolejność podłączania kabli rozruchowych

Czy kable rozruchowe można sobie podłączyć dowolnie? Otóż nie! Prawidłowe podłączenie kabli jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno użytkownikom, ale też pojazdom. Niewłaściwe podłączenie może spowodować ryzyko porażenia prądem, uszkodzenia akumulatorów albo innych elementów samochodu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oba pojazdy powinny stać w miarę możliwości na równym podłożu, być wyłączone i mieć zaciągnięte hamulce ręczne. Należy też wyłączyć wszelkie działające na prąd urządzenia (np. światła, radio). Pojazdy nie powinny się dotykać. 

Jaka jest kolejność podłączania kabli

  • Należy podłączyć czerwony kabel (plus) do dodatniego terminala akumulatora w samochodzie pomocniczym (sprawnym akumulatorze).
  • Następnie należy podłączyć drugi koniec czerwonego kabla (plus) do dodatniego terminala akumulatora w samochodzie z rozładowanym akumulatorem i upewnić się że kabel jest pewnie zamocowany.
Ważne

Należy unikać dotykania metalowych części auta podczas podłączania.

  • Następnie należy podłączyć czarny kabel (minus) do ujemnego terminala akumulatora w samochodzie "dawcy".
  • Potem drugi koniec czarnego kabla (minus) do metalowej, niepomalowanej części nadwozia w samochodzie z rozładowanym akumulatorem.
    Istotne jest, by kabel czarny nie był podłączony bezpośrednio do terminala ujemnego akumulatora w samochodzie z rozładowanym akumulatorem. Zamiast tego należy go podłączyć do metalowej części silnika lub karoserii, która jest „uziemiona”. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko iskier i wybuchu gazów wytwarzających się w akumulatorze.

Odpalanie silnika przy pomocy kabli

REKLAMA

Gdy kable są już podłączone należy uruchomić silnik samochodu ze sprawnym akumulatorem, a następnie drugi samochód. Jeśli samochód awaryjny nie odpala po kilku próbach, należy poczekać, aby akumulator miał szansę się doładować. Warto też upewnić się, czy kable są prawidłowo podłączone. 

Odłączanie kabli przebiega w odwrotnej kolejności. Czyli najpierw należy zdjąć czarny kabel (minus) z metalowej części samochodu z rozładowanym akumulatorem, następnie czarny kabel (minus) z samochodu pomocniczego, potem czerwony kabel (plus) z samochodu z rozładowanym akumulatorem i na końcu czerwony kabel (plus) z samochodu pomocniczego.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

OSZAR »