REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mycie auta latem. O czym pamiętać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mycie auta latem. O czym pamiętać?
Mycie auta latem. O czym pamiętać?
Materiały prasowe Würth Polska

REKLAMA

REKLAMA

Mycie auta latem różni się od mycia samochodu zimą. Dlatego są pewne zasady, które właściciel samochodu powinien poznać i stosować.
rozwiń >

Letnie wyzwania dla lakieru. Czyli co grozi autu?

Na początek warto powiedzieć czemu mycie samochodu latem różni się od mycia zimą. I odpowiedź jest prosta. Choć latem kierujący na drodze może spotkać mniejszą ilość zanieczyszczeń, są inne wyzwania, które okazują się niemniej ważne. A warto pamiętać o tym, że powłoka lakiernicza pojazdu stanowi jego wizytówkę i jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy oglądaniu samochodu. Stąd dbanie o nią jest tak ważne.

REKLAMA

Żywica i soki z drzew na nadwoziu. Jak je usunąć?

Pierwszym z wyzwań podczas mycia pojazdu latem jest żywica i soki z drzew. Mogą pojawić się na nadwoziu po zaparkowaniu pod drzewem. Aby usunąć je łatwo i bez tworzenia rys na lakierze, kierujący będzie potrzebował specjalistycznych preparatów, w tym chociażby środka do usuwania żywicy naturalnej. Żywica i soki z drzew to problem? Tak, to prawda. Jeszcze trudniejszym scenariuszem staje się jednak pojawienie się na nadwoziu smoły czy asfaltu po jeździe remontowanym odcinkiem drogi. Tu również zadziałają specjalne preparaty.

Szczątki owadów są trudne do usunięcia z lakieru...

REKLAMA

O tym, że mycie auta latem może być trudne, decyduje jeszcze jeden czynnik. A są nim szczątki owadów rozbitych na zderzaku, masce i przedniej szybie. Owady przysychają na słońcu i stają się naprawdę trudne do usunięcia. To raz. Dwa pozostawione owady mogą uszkodzić lakier lub nawet zainicjować punktowe procesy korozyjne.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że na rynku dostępne są specjalistyczne środki do usuwania owadów. Te produkty należą do wyposażenia wielu salonów auto detailingu. Zwykle producenci polecają, by nałożyć tego typu preparat bezpośrednio na zabrudzenia, a następnie zaczekać zgodnie z czasem podanym w instrukcji. Chodzi o to, żeby substancje czynne zawarte w specyfiku zaczęły działać, ale jednocześnie środek nie zdążył wyschnąć na czyszczonej powierzchni. Potem preparat wystarczy dokładnie spłukać. Pamiętajmy, żeby nie stosować go w pełnym słońcu ani na rozgrzany lakier – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński, Product Manager firmy Würth Polska.

Nie myj auta latem w słońcu lub w czasie upałów

No dobrze, zatem jak myć auto latem? Przede wszystkim nie w sytuacji, w której lakier jest gorący, a na dworze świeci mocne słońce. Wizytę na myjni najlepiej odłożyć na wieczór, a do tego lepiej nie myć samochodu np. po dalszej podróży. Czemu? Specyfiki nakładane na pojazd bardzo szybko wysychają, pozostawiając brzydkie plamy. lakier nie lubi też hartowania, czyli polewania zimną wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak umyś samochód latem? Opis krok po kroku

Jak umyć samochód latem? Recepta jest prosta i składa się z kilku punktów. Oto one:

  • nałóż aktywną pianę – zacznij od dołu nadwozia i idź ku górze,
  • odczekaj chwilę i zacznij pianę spłukiwać – tu kolejność jest dokładnie ta sama, spłukiwanie od góry sprawia, że brud spływający z wyższych partii samochodu, nie zatrzymuje się na większych i niespłukanych zanieczyszczeniach z dolnej części auta,
  • umyj nadwozia przy pomocy szamponu samochodowego,
  • korzystaj z metody dwa wiadra – w jednym płucz brudną np. rękawicę z mikrofibry, a w drugim spieniaj ją,
  • spłucz dokładnie samochód.

Nie pozostawaj wyłącznie na etapie piany aktywnej. Ma ona silni zasadowy odczyn, który pozostaje nawet po spłukaniu. Dopiero szampon go neutralizuje.

Mycie lakieru latem to jedno. Zabezpiecz go po myciu!

REKLAMA

Na koniec pomyśl o zabezpieczeniu lakieru. Nałożenie wosku zabezpieczy go na wypadek pojawienia się letnich przypadłości, o których wspominaliśmy powyżej. Co ważne, wosk można nałożyć samodzielnie lub korzystając z dedykowanych programów np. na myjni bezdotykowej.

Kierowcy często wybierają zabezpieczenie za pomocą wosków. To rozwiązanie łączące wysoką skuteczność z przystępną ceną. Profesjonaliści cenią szczególnie te, które w składzie zawierają olejki jojoba i woski Carnauba. Dzięki nim produkt długotrwale utrzymuje się na pojeździe. Dobry wosk nie tylko zapewnia karoserii połysk, ale i skutecznie zabezpiecza lakier pojazdu przed drobniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – tłumaczy Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Korzystając z tak przygotowanej instrukcji może być pewien dwóch rzeczy. Twój samochód odzyska blask i będzie po prostu ładnie wyglądał. Poza tym zabezpieczysz jego lakier, a dzięki temu zachowa dobry wygląd na dłuższy czas. To z kolei odwdzięczy się w czasie odsprzedaży samochodu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA

OSZAR »