REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nauka jazdy z rodzicem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Nowinka szkoleniowa

REKLAMA

Projekt ustawy o kierujących pojazdami (poza innymi zmianami dotyczącymiegzaminu i zasad karania kierowców - porównaj artykuły w ramcepo lewej stronie) przewiduje nową formę szkolenia praktycznego.

Podczas kursu szkoleniowego ustawa przewiduje możliwość kierowaniapojazdu przez kandydata na kierowcę, o ile będzie mu towarzyszyćkierowca o większym stażu.

Taforma szkolenia jest niezbędna w przypadku kandydatów, którzy ukończyli16 lat (do normalnego kursu mogą przystąpić 3 miesiące przedukończeniem 18 lat).

Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki stawiane osobie towarzyszącej kursantowi oraz dotyczące samochodu

Ustawa przewiduje nie tylko określony wiek dla osoby towarzyszącej, ale także konieczność jazdy z osobą blisko spokrewnioną.

Kierowca towarzyszący kandydatowi musi być osobą:

  • w wieku od 28 do 65 lat;
  • pozostającą z osobą ubiegającą się o wydanie prawa jazdy w stosunkupokrewieństwa lub powinowactwa, do drugiego stopnia włącznie;
  • nie skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za czyn stanowiącyprzestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
  • posiadającą w sposób udokumentowany pojazd samochodowy przez okres co najmniej 5 lat;
  • posiadającą prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 7 lat;
  • która ukończyła odpowiednie zajęcia w ośrodku ruchu drogowego;
  • posiadającą zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia kierowców o spełnianiu powyższych warunków.

Samochód, którym będą poruszać się kursant i osoba towarzysząca musi spełniać określone warunki:

  •  musi posiadać drugi komplet lusterek (wewnętrznych i zewnętrznych),
  •  zamontowany fabrycznie łatwo dostępny dla pasażera hamulec awaryjny,
  •  być oznaczony literą L (na zielonym tle) – z przodu i z tyłu.

Spełnianie powyższych warunków będzie musiało być  potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Przebieg szkolenia rozszerzonego

REKLAMA

Dojazdy z osobą towarzyszącą będzie mogło dojść dopiero po odbyciu kursupodstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kandydat otrzymawówczas zaświadczenie o dopuszczeniu do jazdy z osobą towarzyszącą(będzie niezbędne w przypadku kontroli drogowej).

Osobatowarzysząca poza spełnianiem wszystkich warunków m.in. wiekowych, będzie musiała równieżodbyć zajęcia przygotowawcze. Jej obowiązkiem także uczestnictwo w spotkaniach wyznaczonych w ośrodku szkolenia kierowców – w celuustalenia programu szkolenia.

Kandydatkierujący pojazdem z osobą towarzyszącą będzie podlegałograniczeniom w zakresie prowadzenia pojazdów. Nie będzie mógł:

  • wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (prowadząc samochód);
  • ciągnąć przyczep;
  • poruszać się po autostradzie;
  • przekraczać prędkości:
    • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
    • 80 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pozakończeniu szkolenia rozszerzonego (trwającego minimum 1 rok) i poosiągnięciu wieku co najmniej 17 lat i 11 miesięcy, kandydat będziemógł przystąpić do egzaminu (dotyczy to kandydatów, którzy nie mieliwymaganego wieku podczas rozpoczęcia kursu).

Cel szkolenia

REKLAMA

Nowaforma szkolenia w założeniu jest całkiem ciekawa i przypomina zasady,które obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kandydat możekierować samochodem jednego z rodziców, jeśli matka lub ojciec siedzą obok. Co ważne, rodzic nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnymkursie. Nie jest również wymagane dodatkowe wyposażanie samochodu - ani w komplet lusterek,ani tym bardziej w oznaczenia graficzne.

Według polskiego ustawodawcy przepis pozostanie zapewne martwy. Wynikato przede wszystkim z koniecznością przystosowania samochodu, któryprzecież nie musi i zazwyczaj nie będzie służył jedynie szkoleniusyna lub córki. Przepisem zmniejszającym prawdopodobieństwo korzystania z opisanego rozwiązania jest także konieczność odbywania dodatkowych kursów przez osobętowarzyszącą. Nowa regulacja zamiast usprawnić szkolenie kierowców, wprowadzimożliwość, z której mało kto będzie chciał skorzystać z uwagi nakoszty i pozostałe niedogodności.

Zobacz również: Wymiana oleju w skrzyni biegów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

OSZAR »