REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r., mandat za brak opon zimowych w 2023 r.
Czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r.?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Czy w Polsce można dostać mandat za brak opon zimowych w samochodzie? To pytanie na dziś. Poszukajmy zatem odpowiedzi i już w tym punkcie muszę wskazać, że jednej znaleźć się nie da. Te są co najmniej dwie. Jedna lepsza, druga gorsza dla kierowców.

Opony w samochodzie są jednym z ważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem jazdy. Kierowca musi bowiem pamiętać o tym, że to one decydują o powierzchni styku z nawierzchnią i to za ich sprawą działać mogą wszelakie systemy trakcyjne. A rola opon jest tym większa, że de facto dotykają jezdni wielkością odpowiadającą powierzchnią kartce A4. Tak mały skrawek gwarantuje trakcję w trudnych warunkach drogowych!

REKLAMA

Opony a polskie przepisy drogowe

Niestety polskie przepisy drogowe niezwykle oszczędnie odnoszą się do kwestii ogumienia. Określają zaledwie kilka warunków ich stosowania. W głos rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia liczy się to, aby opony:

  • były pneumatyczne i miały nośność dostosowaną do nacisku koła oraz były dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu – par. 11 ust. 5,
  • miały prawidłowe ciśnienie powietrza zgodne z wytycznymi producenta ogumienia i samochodu – par. 11 ust. 5,
  • nie miały różnej rzeźby bieżnika na jednej osi – par. 11 ust. 7 pkt 1,
  • nie wykazywały granicznego zużycia bieżnika za pomocą specjalnego wskaźnika, ewentualnie aby głębokość klocków bieżnika nie była mniejsza niż 1,6 mm – par. 11 ust. 7 pkt 4,
  • nie nosiły śladów pęknięć odsłaniających osnowę – par. 11 ust. 7 pkt 5,
  • nie były wyposażone w elementy przeciwślizgowe wystające z bieżnika – par. 11 ust. 7 pkt 6.

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?

REKLAMA

Żaden z powyższych punktów nie odnosi się do kwestii ogumienia sezonowego czy obowiązku jego stosowania w aucie. Wniosek może być zatem jeden. W Polsce nie ma obowiązku montażu ogumienia zimowego. A skoro nie ma obowiązku, nie może być też kary. Nie da się zatem dostać mandatu za brak zimówek w samochodzie. Tyle że brak kary to dopiero połowa informacji. Druga część jest taka, że choć jazda na zimówkach obowiązkowa nie jest, to tak właściwie jest! Decyduje o tym rozsądek.

Cztery opony dotykają asfaltu powierzchnią odpowiadającą kartce A4. Pomyślcie zatem, co się stanie, gdy dodatkowo będą to opony letnie, a na dworze panować będzie mróz i opady śniegu. W takim przypadku samochód może mieć problem z wyjechaniem z miejsca parkingowego. Nie wspominam już nawet o skręcaniu czy hamowaniu. Opony letnie na śniegu zatrzymają pojazd z prędkości 40 km/h na dystansie dwukrotnie dłuższym niż ogumienie zimowe! To tworzy dramatycznie wysokie zagrożenie dla pasażerów pojazdu, ale także innych użytkowników drogi. Bez zimówek zimą nie ma zatem jazdy. Kierowcy muszą to sobie zakodować.

A gdyby nadal argumentów waszym zdaniem było zbyt mało, warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy. Policjant być może mandatu za brak zimówek nie wystawi. Sąd jednak już może was za taki czyn ukarać. I są takie przypadki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy sąd może ukarać kierowcę za brak opon zimowych w aucie?

REKLAMA

Przepisy nie mówią w sposób bezpośredni o obowiązku jazdy na oponach zimowych. Czy to jednak musi oznaczać, że ten rzeczywiście nie występuje? To wszystko kwestia konkretnego przypadku, a i interpretacji przepisów. A te zdarzają się i mniej korzystne. Modelowa dotyczy jednego z postanowień Sądu Najwyższego (z dnia 23 lutego 2011 r. III KK 276/10). Sprawa dotyczyła wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Auto sprawcy podczas jazdy zimą nie miało ogumienia zimowego.

To zdaniem sądu stanowiło naruszenie art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skutkiem takiej sytuacji było niezachowanie ostrożności. Co oznacza z kolei naruszenie opisane w art. 9 par. 2 ustawy Kodeks karny. W efekcie kierujący poniósł de facto odpowiedzialność za brak opon zimowych. Oczywiście w tym punkcie warto pamiętać o jednym. Powyższa podstawa prawna nie stanie się wykładnią podczas kontroli drogowej. Gdy jednak sprawa np. zdarzenia drogowego trafi do sądu, postanowienie SN może już być kluczowym czynnikiem dla wyroku.

Ile wynosi mandat za opony w 2023 r.?

Za brak zimówek kierowca nie dostanie kary podczas kontroli drogowej. To prawie pewne. Za stan ogumienia może już jednak zostać ukarany przez policjanta i to bez poszukiwania korzystnej interpretacji przepisów. Złamanie któregokolwiek z wymogów stawianych przez rozporządzenie dotyczące wyposażenia pojazdów (zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych) oznacza dla kierowcy możliwość wystąpienia aż trzech typów sankcji. Mowa o tym, że:

  • kontrola drogowa może się zakończyć mandatem opiewającym na kwotę od 20 do 3000 zł. Podstawę do wystawienia kary daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.
  • policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jego odzyskanie stanie się możliwe dopiero po wymianie ogumienia na nowe.
  • diagnosta nie przedłuży ważności badania technicznego z uwagi na kiepski stan ogumienia.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

OSZAR »