REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Fot. Fotolia
Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Takie kolumny formuje wojsko, Biuro Ochrony Rządu oraz kilka innych instytucji. Są także niezorganizowane kolumny pojazdów, tworzące się samoistnie, np. w wyniku dłuższego zamknięcia ruchu albo w sytuacji gdy jadącego na czele wolnego pojazdu nie da się bezpiecznie wyprzedzić. Pojazdami jadącymi w takiej kolumnie kierują przypadkowi kierowcy, być może tacy, którzy znaleźli się w tej sytuacji po raz pierwszy w życiu.

REKLAMA

Zobacz również:Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

REKLAMA

Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Stałe wpatrywanie się w tylne światła jadącego przed nami pojazdu jest nużące i bardzo usypiające czujność.

Aby bezpiecznie jechać za innym pojazdem, w kolumnie czy przypadkowo w trasie, należy zachować do niego odpowiednią odległość. Wynosi ona nie mniej, niż odcinek, jaki pokonuje samochód w ciągu jednej sekundy w danym momencie.

Bezpieczna odległość miedzy samochodami, jadącymi jeden za drugim musi być taka, że gdy samochód poprzedzający zacznie gwałtownie hamować, to samochód za nim jadący musi również zacząć hamować. Czas, od zaistnienia zjawiska, wywołującego konieczność hamowania, czyli np. od zapalenia się świateł stop w jadącym z przodu pojeździe, do chwili, kiedy zaczną działać hamulce w pojeździe, który jedzie za nim, wynosi mniej więcej jedną sekundę. Jest to czas reakcji kierowcy zsumowany z czasem potrzebnym na naciśnięcie pedału hamulca i zadziałaniem hamulców w kołach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

REKLAMA

Aby sprawdzić czy odległość między samochodami jest przy danej prędkości nie mniejsza, niż odpowiadająca odcinkowi drogi, przejeżdżanemu przez nie w ciągu jednej sekundy, należy w chwili gdy poprzedzający samochód minie jakiś nieruchomy przedmiot na poboczu: znak drogowy, drzewo, słupek kilometrowy, zacząć spokojnie mówić „sto dwadzieścia jeden”. Wypowiedzenie tych słów zajmuje prawie dokładnie jedną sekundę. W tym momencie przód naszego pojazdu powinien się znaleźć TUZ PRZED wybranym przedmiotem.

Dystans jednej sekundy pomiędzy jadącymi w kolumnie samochodami pozwala zaledwie na bezpieczne wyhamowanie, gdy jadący z przodu zostanie zmuszony do znacznego ograniczenia prędkości lub zatrzymania się w najkrótszym możliwym czasie. Dlatego dla własnego dobra należy go znacznie zwiększyć, nawet trzykrotnie, aby mieć pewność, że nawet niewielkie spóźnienie się z rozpoczęciem hamowania pozwoli na zatrzymanie się co najmniej kilka metrów przed przeszkodą.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

OSZAR »