REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poradzić sobie z "syndromem autostrady". Ekspert radzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Jakubowska
Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy: 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00.  Fot. Moto.wieszjak.pl
Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy: 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

"Syndrom autostrady" to silne uczucie senności spowodowane kombinacją powtarzających się bodźców wizualnych i zmęczenia. Może być spowodowane zmęczeniem lub monotonią krajobrazu podczas jazdy.

Wystąpienie tego syndromu jest bardzo niebezpieczne. Prawdopodobieństwo udziału w wypadku osoby zmęczonej może być nawet ośmiokrotnie wyższe niż u osoby wypoczętej. Wystąpienie takich objawów jak odczucie ciężkich powiek, mrużenie oczu, pocieranie twarzy i szyi, przeciąganie się, częste ziewanie, wiercenie się w fotelu, rozkojarzenie, ignorowanie radia, krajobrazu, to wszystko powinno skłonić kierowcę do postoju.

REKLAMA

Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00. 

Co wywołuje zmęczenie u kierowców?

Zmęczenie u kierowców może wywołać nieprawidłowa pozycja ciała w czasie jazdy. Ponadto, długotrwałe obciążenie wzroku oraz słuchu kierowcy, zbyt długie jazdy, zbyt częste wyjazdy, jazda nocą bądź monotonna, np. autostradą. Poza tym zmęczenie mogą wywoływać nieprawidłowe warunki wewnątrz samochodu. Zmęczenie może również wywołać obciążenie umysłu związane z koniecznością ciągłego skupienia.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem w czasie jazdy?

W trasę powinniśmy wyruszać wypoczęci, przed wyjazdem nie powinniśmy spożywać obfitych i ciężkich posiłków, gdyż obfite posiłki powodują senność. Przed wyjazdem powinniśmy zjeść lekkie śniadanie, a w czasie jazdy robić przerwy na regularne posiłki. Pamiętajmy również o zabraniu do samochodu butelki wody mineralnej. W czasie postoju wywietrzmy samochód, róbmy postoje, aby się rozprostować i chwilę poruszać. Jeżeli czujemy się senni, powinniśmy się zdrzemnąć. Ponadto w czasie jazdy powinniśmy unikać rozmów przez telefon. Powinniśmy ćwiczyć oczy odczytując znaki drogowe, rozglądając się na różne części drogi. Będąc zmęczonymi, jeździmy mniej płynnie i jesteśmy bardziej agresywni, możemy wykonywać nagłe, niekontrolowane ruchy.

Zobacz też: Czy można jeździć w trakcie burzy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem na wyjazd wypoczętym jest załatwienie wszelkich spraw dotyczących wyjazdu wcześniej, np. możemy spakować się dzień wcześniej. Jeżeli to możliwe, nie powinniśmy planować podróży na noc. Lepiej rozpocząć jazdę wcześnie rano i dojechać do celu jeszcze przed zmierzchem niż podróżować po zachodzie słońca.

Uważajmy na leki, które spożywamy, gdyż niektóre mogą powodować senność.

Zobacz też: Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jeśli podróżujesz z kimś, kto umie prowadzić, zmieniajcie się co pewien czas. Podczas długiej podróży lepiej robić częste zmiany, np. co trzy godziny.

Co robić, kiedy podczas jazdy poczujemy zmęczenie?

Jeżeli w czasie jazdy poczujemy zmęczenie, zatrzymajmy się i zróbmy przerwę. Jeżeli jesteśmy bardzo zmęczeni, powinniśmy zdrzemnąć się przez chwilę. Drzemka nie może być jednak zbyt długa (powinna trwać 10-15 minut), aby uniknąć efektu rozespania. Klimatyzację powinniśmy ustawić na niską temperaturę lub uchylić okno. Jeśli odczuwasz senność, chłodne powietrze orzeźwi cię i pobudzi. Jeżeli podróżujemy z innym kierowcą, poprośmy go o zmianę. Na zmęczenie może pomóc napój pobudzający (np. kawa), dzięki któremu zmęczenie na jakiś czas może ustać.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

OSZAR »