REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Przy okazji niedawnego faceliftingu Mazdy6, producent, oprócz modernizacji wnętrza i rozszerzenia oferty z zakresu nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, zdecydował się wprowadzić do sprzedaży wersję z napędem na obie osie. I właśnie ta odmiana jest bohaterką naszego testu.

Od momentu wprowadzenia na rynek, najnowsza generacja Mazdy6 zbierała od użytkowników i mediów motoryzacyjnych najwyższe noty. Poza niebanalnym wyglądem, motoryzacyjny światek docenił m.in. wróżącą niekłopotliwą eksploatację prostotę jednostek napędowych objawiającą się w stosowaniu konstrukcji wolnossącej w silnikach benzynowych oraz kunszt japońskich inżynierów w kwestii ustawiania zawieszenia.

REKLAMA

REKLAMA

Ale powszechne uznanie dla Mazdy6 nie oznaczało, że użytkownicy nie zwracali uwagi na detale, które można by było poprawić. Jednym z nich był nieco archaiczny jak na dzisiejsze standardy wygląd kokpitu, a także brak najnowszych systemów wspomagających kierowcę. Część osób zwracała uwagę również na brak w ofercie wersji z napędem na obie osie.

Producent wziął sobie wszystkie uwagi do serca i przy okazji przeprowadzonego ok. pół roku temu liftingu zmodyfikował wygląd kokpitu, wprowadził wersję 4x4 i rozszerzył listę wyposażenia o wiele współczesnych systemów.

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Mazdy MX-5: aparycja i charakter sportowca

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 – wnętrze

REKLAMA

Konstruktorzy zdecydowali się trochę przeprojektować tablicę przyrządów Mazdy6. Główna zmiana dotyczy kolorowego wyświetlacza, który teraz umieszczono na górze środkowej konsoli. Dzięki temu łatwiej się odczytuje informacje m.in. systemu nawigacji. Uporządkowano także niższą partię konsoli, np. rezygnując z jednego pokrętła (pozostawiono dwa), które służyło do sterowania układem nawiewu i klimatyzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całość prezentuje się bardzo ładnie, jest czytelna i zmontowana z dokładnością. Tym bardziej szkoda, że producent nie zdecydował się tym razem na usprawnienie obsługi rozbudowanego systemu pokładowego, który jest zarządzany poprzez dotykowy ekran, lub wygodne pokrętło umieszczone między przednimi fotelami. Szkopuł w tym, że dotykowa funkcja wyświetlacza działa tylko na postoju, co w praktyce ogranicza wygodę obsługi systemu.

Szkoda też, że regulacja będącego w wyposażeniu standardowym najbogatszej wersji SkyPassion wyświetlacza Head Up odbywa się w poziomu podmenu systemu pokładowego. O wiele sprawniej regulowałoby się ustawienie wyświetlacza osobnymi przyciskami umieszczonymi np. po lewej stronie kierownicy, na desce rozdzielczej.

Przedział pasażerski Mazdy6 Sport Kombi oferuje sporo miejsca dla kierowcy i pasażerów podróżujących także na tylnej kanapie. Ciekawostką jest, że Mazda6 w wersji kombi ma o 8 cm krótszy rozstaw osi niż wersja sedan. Przekłada się to na mniejszą przestrzeń w kabinie, jednak i tak nie ma na co narzekać. Tym bardziej, ze bagażnik ma objętość 522 l przy normalnym położeniu kanapy. Po rozłożeniu przestrzeń ładunkowa rośnie do 1648 l.

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 - kokpit

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 - kokpit

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Mazda CX-5 2.2 SkyActiv-D 175 KM: wygląd to nie wszystko!

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 – napęd/układ jezdny

Przy okazji modernizacji Mazdy6, producent zdecydował się na wprowadzenie do oferty wersji z napędem na obie osie. Zdecydowano się pójść na skróty – przeniesiono układ napędu 4x4 z Mazdy CX-5. To proste rozwiązanie oparte na elektronicznie sterowanym sprzęgle płytkowym. Układ, po wykryciu uślizgu kół przedniej osi, przekazuje część momentu obrotowego na tylną oś.

Klienci, którzy chcą się zdecydować na Mazdę6 z napędem 4x4, mają do wyboru dwa silniki. Oba to wysokoprężne jednostki o pojemności 2,2 l ale dostępne w dwóch wariantach mocy. Słabszy osiąga moc maksymalną 150, a mocniejszy 175 KM. Przy czym słabszy wariant występuje z sześciobiegową manualną, a mocniejszy z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Do redakcyjnej recenzji trafił egzemplarz napędzany mocniejszym silnikiem, który jest dostępny tylko w jednej, najbogatszej wersji wyposażeniowej SkyPassion.

Przy okazji niedawnego faceliftingu Mazdy6, producent, oprócz modernizacji wnętrza i rozszerzenia oferty z zakresu nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, zdecydował się wprowadzić do sprzedaży wersję z napędem na obie osie.

Przy okazji niedawnego faceliftingu Mazdy6, producent, oprócz modernizacji wnętrza i rozszerzenia oferty z zakresu nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, zdecydował się wprowadzić do sprzedaży wersję z napędem na obie osie.

Tomasz Korniejew

Dalszą część testu Mazdy6 Sport Kombi przeczytaj na następnej stronie


Według danych producenta ważąca 1485 kg Mazda6 Sport Kombi rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,1 s i może pojechać z maksymalną prędkością 209 km/h. Z danych producenta wynika, że strata dynamiki względem wersji napędzanej tylko na przednią oś wynosi (podczas przyspieszania od 0 do 100 km/h) 0,5 s.

Prowadzenie opisywanej Mazdy6 to przyjemność. Skrzynia biegów wykazuje znikome opóźnienie w reakcji na gaz i doskonale współgra z jednostką napędową. Auto pewnie nabiera prędkości już od dolnych zakresów obrotów i nie traci wigoru także przy wyższych prędkościach. Jest też dobrze wyciszone. Jednostka napędowa jest wyraźniej słyszalna, gdy jest zimna, ale po osiągnięciu optymalnej temperatury odgłos jej pracy jest znikomy. Opisywana Mazda6 Sport Kombi charakteryzuje się także świetnie zestrojonym układem zawieszenia. Nierówności tłumione są miękko, a mimo to auto bardzo sprawnie porusza się podczas dynamicznej jazdy po ciasnych łukach. Z kolei układ napędu 4x4, co prawda nie umożliwia przejazd przez trudny teren, ale dodaje pewności podczas jazdy po śliskiej nawierzchni i na pewno ułatwi wyjazd z zaśnieżonego miejsca postojowego.

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Mazda 6 2.2 Skyactiv-D 175 KM

Drobne słabości opisywanej „Szóstki” uwidaczniały się podczas eksploatacji w mieście. Po pierwsze dość spore gabaryty zewnętrzne utrudniają znalezienie odpowiedniego miejsca postojowego, a parkingowe manewry dodatkowo utrudnia stosunkowo duży promień skrętu. Po drugie, jeden z nowo zainstalowanych systemów, który odpowiada za awaryjne hamowanie przy niewielkich prędkościach wykazuje nadgorliwość. W czym problem? Komputer poprzez sensory „zauważa”, a następnie ocenia czy kierowca widzi zbliżające się do pojazdu przeszkody. Jeżeli stwierdzi, że nie mamy zamiaru się zatrzymać przed zbliżającym się szlabanem, czy mamy zamiar wjechać tuż przed maskę przejeżdżającego pojazdu podczas wyjeżdżania (także tyłem) z miejsca postojowego, wtedy gwałtownie zatrzyma pojazd. Rodzi to dyskomfort, zwłaszcza w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni blisko podjechać do szlabanu, aby wsunąć w automat bilet parkingowy lub gdy wytaczamy się z miejsca parkingowego z zamiarem przepuszczenia nadjeżdżającego pojazdu ale zależy nam by manewr przebiegł możliwie najsprawniej.

Poza tym, w ruchu miejskim, opisywana Mazda6 sporo „pali”. 10,8 l oleju napędowego na 100 km podczas jazdy po mieście to wynik, który uzyskaliśmy bez oglądania się na zasady oszczędnej jazdy autem, ale też nie poruszaliśmy się nadmiernie dynamicznie. Za to podczas jazdy po autostradzie (z maksymalną dozwoloną prędkością) zużycie paliwa maleje do 7,5 l na 100 km.

  

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Mazda 3 sedan 2.0 120 KM SkyPASSION : przestronna, wygodna, elegancka!

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 – podsumowanie

Opisywana Mazda6 jest najdroższą wersją modelu. Kosztuje 164 900 zł. Spoglądając w cennik, okazuje się że lista opcji pozostaje krótka.  Nabywca może dodatkowo zapłacić za lakier metaliczny, skórzaną tapicerkę w kolorze jasnym  - 600 zł (w standardzie występuje w kolorze ciemnym), elektrycznie regulowany szyberdach (3000 zł), czy inny rodzaj obszycia kokpitu, np. Alcantarą (1900 zł). Poza tym wszelkiego rodzaju systemy i multiedia stanowią wyposażenie standardowe.

Porównując cenę Mazdy6 do konkurentów, wygląda na to, że jest odrobinę droższa, choć biorąc pod uwagę różnicę w wyposażeniu, rozbieżność w cenie np. w stosunku do Volkswagena Passata jest minimalna.

Zmodernizowana Mazda6 w wersji 4x4 to wszechstronne, dopracowane auto. Przymknięcie oczu na brak obsługi dotykowej systemu multimedialnego podczas jazdy, czy stosunkowo spory promień skrętu, jest łatwe. Bo „Szóstka” uwodzi doskonałymi właściwościami jezdnymi.

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Pierwsza jazda: Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM

Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 – plusy

  • Dobre wyciszenie wnętrze
  • Świetnie zestrojone zawieszenie
  • Pewne prowadzenie
  • Sprawna automatyczna skrzynia biegów
  • Wysoki komfort jazdy
  • Bogate wyposażenie

Zobacz też poradnik zakupowy Mazdy6 4x4: Mazda6 4x4 – jaki silnik wybrać? Poradnik kupującego

Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 - minusy

  • Spory promień skrętu
  • Wysokie spalanie
  • Brak możliwości dotykowej obsługi systemu pokładowego podczas jazdy
  • Zbyt nadgorliwy system awaryjnego hamowania przy niskich prędkościach

Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 - dane techniczne

Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  2191 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 175 KM/4500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 420 Nm/2000 obr./min.
Napęd 4x4
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 522/1648 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 480,5/184/147,5 cm
Rozstaw osi 275 cm
V-max 209 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,1 s
Zużycie paliwa* 6,4/4,9/5,4 l/100 km
Cena od 164 900 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Przy okazji niedawnego faceliftingu Mazdy6, producent, oprócz modernizacji wnętrza i rozszerzenia oferty z zakresu nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, zdecydował się wprowadzić do sprzedaży wersję z napędem na obie osie.
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4 - kokpit
Tomasz Korniejew
Mazda6 Sport Kombi 4x4 - fotele
Tomasz Korniejew
Mazda6 Sport Kombi 4x4 - tylna kanapa
Tomasz Korniejew
Bagażnik Mazdy6 SportKombi ma pojemność 522 l
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Test Mazda6 Sport Kombi 2.2 SKYACTIV-D 175KM 6AT 4×4
Tomasz Korniejew
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

OSZAR »