REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Kangoo czy Fiat Doblo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Łuczyński
fot. Renault
fot. Renault

REKLAMA

REKLAMA

Samochody osobowo-dostawcze to europejska odmiana, amerykańskiej koncepcji pick-up. Auta tej klasy nie mają być piękne, ale praktyczne. Jak w tej roli spełniają się Fiat Doblo i Renault Kangoo?

Kangoo pojawiło się na rynku w 1998 roku i z miejsca zdobyło uznanie drobnych przedsiębiorców. Kombivany oferują wnętrze zbliżone wykonaniem do jakości znanej z samochodów osobowych, a do tego dużą i ustawną przestrzeń ładunkową. Zabawa z bagażnikiem zaczyna się od 650 litrów, jednak kanapy można złożyć i w rezultacie otrzymujemy powierzchnię prostokąta o wymiarach 160 na 120 cm. Tutaj mała uwaga: Renault zdecydowało się na zawieszenie z wahaczami wzdłużnymi i skrętnymi drążkami. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy niewielkim załadunku, niestety przy maksymalnym obciążeniu zawieszenie może dobijać na nierównościach. Sposobem na wybrnięcie z tego problemu jest zakup przedłużonej i wzmocnionej wersji Maxi, przystosowanej do przewozu cięższych ładunków.

REKLAMA

Zobacz również: Opinie kierowców o Renault Kangoo

Początkowo Renault oferowało silniki benzynowe 1.2 (68 KM) i 1.4 (75 KM) oraz diesla 1.9 w dwóch wariantach mocy: 55 i 65 KM. W 2002 pojawił się nowy diesel, który jest chyba jedną najpopularniejszych opcji w wielu modelach Renault. Chodzi oczywiście o jednostkę 1.5 dCi (65 i 85 KM).

Polacy zadowoleni z Kangoo

REKLAMA

Ciekawie przedstawia się kwestia niezawodności modelu Kangoo. Ogólne niskie oceny Europejczyków, kontrastują z zadowoleniem polskich klientów. Czyżby Polacy byli mało wymagający? Niezależnie od preferencji przy zakupie warto zwrócić uwagę na stan zawieszenie (pękające drążki tylne), korozję wnętrza i układu wydechowego, a także usterki elektryczne. Właściciele zwracają też u wagę na awaryjność pilota centralnego zamka.

Fiat Doblo to konstrukcja bardzo popularna, zarówno ze względu na zastosowane rozwiązania, jak i cenę. Koncepcja całej konstrukcji jest podobna do Kangoo, podobne są też materiały we wnętrzu i poziom wyposażenia. Istnieje za to różnica w konstrukcji tylnego zawieszenia. Fiat zdecydował się na sztywną belkę i resory piórowe. Rozwiązanie archaiczne, ale sprawdzające się w samochodzie dostawczym, którego bagażnik ma wstępną pojemność 750 litrów, z możliwością powiększenia jej do 3000 litrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Opinie kierowców o Fiacie Doblo

Pod maskę Doblo trafiała pełna gama jednostek benzynowych i diesli. Silniki 1,2 i 1,4 wykonano w technice 8-zaworowej i nie grzeszyły one osiągami, chociaż paliły nawet 10litrów na 100 km. Silnik 1,6 16V palił o litr więcej, ale oferował już 103KM. Diesle o pojemności 1.9 litra występowały w 4 wariantach mocy i w dwóch wersjach technologicznych: JTD i Multijet. Najsłabszy w gamie był silnik Diesla 1,9D o mocy zaledwie 63 KM.

Fiat bardziej niezawodny?

REKLAMA

Doblo jest nieco bardziej niezawodne niż Kangoo. Użytkownicy zwracają uwagę na liczne usterki elektryczne, a także częste awarie systemu wentylacji i ogrzewania. Problemem może też być niska jakość usług w serwisach Fiata. W rezultacie na rynku mogą się pojawiać egzemplarze, które będą wymagały usunięcia kilku problemów zaraz po zakupie.

Średnia cena Doblo to około 15 tysięcy złotych. Młodsze egzemplarze pierwszej serii z bogatym wyposażeniem, mogą jednak kosztować nawet 22 tysiące. Pierwsza generacja Kangoo jest samochodem nieco starszym niż Doblo, tak więc ceny egzemplarzy używanych są nieco niższe – o około 2 tysiące złotych. Z kolei najmłodsze „kangury” z 2002 wyceniane są na około 19 tysięcy.

Renault Kangoo to samochód, który można traktować jako pojazd dostawczo-użytkowy. Jednak wiele osób decyduje się na zakup w pełni przeszklonej wersji, nadając autu rolę rodzinnego autobusu. Konstrukcja zawieszenia Doblo jest nieco bardziej toporna. Samochód ten o wiele lepiej nadaje się na wożenie towaru niż rodziny na wakacje. W obydwu przypadkach, liczne odmiany i konfiguracje w jakich sprzedawano Doblo i Kangoo pozwalają na idealne dostosowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb.

fot. Fiat
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

OSZAR »