REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awarie instalacji LPG: co może się zepsuć?

Subskrybuj nas na Youtube
Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki.
Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki.

REKLAMA

REKLAMA

Stała eksploatacja auta z wykorzystaniem instalacji LPG powoduje, że poszczególne jej elementy mogą po prostu ulec zużyciu. Zobacz co najczęściej psuje się w instalacji LPG.

Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki. Gorzej sprawy się mają w kontekście awarii spowodowanych niewłaściwym montażem instalacji. Znacząco rosną wtedy koszty i problemy związane z próbą wyeliminowania jej mankamentów. Zobaczcie zestaw typowych problemów z LPG.

REKLAMA

Problemy z instalacją gazu LPG : po przełączeniu na benzynę, silnik gaśnie

Jednym z typowych problemów na jakie uskarżają się właściciele aut z instalacją LPG jest wyłączanie się silnika w trakcie przełączania jego zasilnia z gazu LPG na benzynę. Przyczyna tego zjawiska leży w nieprawidłowym montażu układu. Błąd spowodowany jest tym, że gazownik ustalił jako normę warunki spalania dla LPG takie same jak dla benzyny, które jednak znacząco różnią się od siebie. Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą w warsztacie i zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów problemu, oddać auto do specjalisty. Pomoże to zaoszczędzić zbędnych nerwów i w przyszłości niepotrzebnych kosztów.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Problemy z instalacją gazu LPG : szarpanie silnika

REKLAMA

Problemy z szarpiącym w trakcie jazdy silnikiem, bądź jego nierówna praca, najczęściej związane są z uszkodzeniem jednego z podzespołów wykonawczych (reduktor lub wtryskiwacz). Wykonanie komputerowej diagnostyki systemu wraz z jazdą testową, pod czujnym okiem montera powinno ujawnić przyczynę występowania problemu. Objawem obu usterek będzie zwiększone zużycie paliwa i spadek mocy silnika.

Wykonanie komputerowej diagnostyki systemu, powinno wskazać wadliwy sensor. Usterki układu zasilania gazem LPG mogą być także spowodowane zatkanym filtrem gazu lub powietrza. Objawem obu usterek będzie zwiększone zużycie paliwa i spadek mocy silnika. W przypadku niesprawnego filtra powietrza mogą dodatkowo pojawić się charakterystyczne strzały w kolektorze dolotowym. Zużyciu filtra gazu będą towarzyszyć trudności z odpaleniem jednostki napędowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemy z instalacją gazu LPG : problemy z reduktorem

Oznaki słabości bardzo często wykazuje też reduktor. Pierwszym zasadniczym problemem świadczącym o usterce reduktora może świadczyć częste przełączanie się instalacji z LPG na benzynę zwłaszcza podczas przyśpieszania. Reduktor, popularnie zwany też parownikiem, nie jest w stanie dostarczyć do układu odpowiedniej ilości gazu (utrzymać zadane ciśnienie), spadki ciśnienia sterownik LPG odczytuje jako brak gazu w zbiorniku i przełącza samochód na zasilanie benzynowe. Drugim problemem dotyczącym niewłaściwej pracy reduktora jest spadek jego wydajności cieplnej. Reduktor podczas wytężonej pracy nie jest w stanie podgrzać rozprężonego gazu do nominalnej temperatury pracy, co może skutkować zwiększoną konsumpcją paliwa gazowego. W obu przypadkach reduktor można zregenerować lub wymienić na nowy. 

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Porządna instalacja gazu LPG wymaga renomowanego warsztatu

Warto pamiętać o tym, że instalacja LPG, nawet najlepsza, jak każda rzecz ulega naturalnemu zużyciu. Ewentualne usterki nie powinny jednak przerażać, bowiem w Polsce nie brakuje zakładów zajmujących się ich serwisowaniem. Jeśli poszukujemy rozwiązania problemu związanego z instalacją gazu LPG, warto zwrócić uwagę na serwisy autoryzowane przez producenta instalacji LPG. Dla przykładu firma AC S.A. stworzyła na terenie całego kraju sieć Autoryzowanych Serwisów STAG. W każdym z nich właściciel instalacji sygnowanej logo marki STAG może uzyskać fachową pomoc zarówno w zakresie napraw gwarancyjnych w ramach ogólnopolskiej gwarancji, jak i pogwarancyjnych. Szeroki dostęp do usług jest ogromnym udogodnieniem dla klienta.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA

OSZAR »