REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW Z3 czy Mercedes-Benz SLK?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Łuczyński
BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. fot. BMW
BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Kabriolety i roadstery to drogowe zabawki, które mają dostarczyć pozytywnych emocji w czasie jazdy. BMW Z3 i Mercedes SLK świetnie wywiązują się z tego zadania.

BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Jednak po 14 latach jego cena jest wystarczająco przystępna, by pojazd mógł trafić w ręce zwykłego śmiertelnika. Sylwetka Z3 do dziś jest bardzo atrakcyjna. Nadwozie zostało skonstruowane w oparciu o płytę podłogową serii 3 E36. We wnętrzu znajdują się dwa sportowe fotele, które oferują doskonałe trzymanie boczne. Deska rozdzielcza to miejsce które najbardziej zdradza upływ czasu. Nieco toporne pokrętła mogą odstraszać fanów nowoczesnych gadżetów.

REKLAMA

Zobacz również: Opinie kierowców o BMW Z3

Konstrukcja Z3 to prawdziwa klasyka: silnik z przodu, napęd na tył i skrzynia pomiędzy. Początkowo pod maskę Z3 trafiały dwa silniki: 1.8 litra (118 KM) i 2.8 litra (195 KM). Jednak stopniowo BMW modernizowało swoje jednostki. W 1998 pojawił się 2.5 litrowy motor o mocy 187 KM, a rok później gamę uzupełniła mocarna, trzylitrowa, rzędowa „szóstka” o mocy 231KM. Taki potencjał mocy w samochodzie o masie 1170kg, zapowiadał doskonałą zabawę i imponujące osiągi: 6 sekund do 100 km/h i prędkość maksymalna 240 km/h.

Sportowo i komfortowo

REKLAMA

Zawieszenie samochodu jest oczywiście sportowe, ale zestrojono je z myślą o użytkowaniu na normalnych drogach. W tej klasie pojazdów Z3 można uznać za samochód wygodny i komfortowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na szczelność (i ogólny stan) poszycia dachu, jak i na szczelność bagażnika.

Ci którzy martwią się, czy w polskich warunkach pogodowych można użytkować roadstera, powinni zwrócić uwagę na konkurencyjną propozycję. Mercedes SLK w pewien sposób zrewolucjonizował rynek, rozwiązując odwieczny problem kabrioletów związany z miękkim dachem. W SLK producent zaproponował metalowy, elektrycznie składany dach tworząc nową grupę pojazdów, określaną mianem coupe-cabrio.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sportowy, lekki i krótki

SLK, podobnie jak Z3, posiada klasyczną sylwetkę roadstera. Skrót SLK oznacza: Sportlich, Leicht und Kurz, czyli sportowy, lekki i krótki. Taki właśnie jest SLK. Podobnie jak w BMW wnętrze pojazdu może wydawać się nieco archaiczne, ale jest za to zbudowane solidnie. Gamę silnikową otwierały jednostki czterocylindrowe o pojemności 2 litrów, które osiągały moc od 136 do 163 KM. Mocniejszy, doładowany kompresorem motor 2.3 litra oferował 197 KM. Na szczycie listy stoi 218-konna V-szóstka, która z turbo w wersji AMG osiągała 354 KM.

Zobacz również: Opinie kierowców o Mercedesie SLK

REKLAMA

Dach składa się w 22 sekundy i jest jednocześnie newralgicznym punktem całej konstrukcji. Przy zakupie warto mu się uważnie przyjrzeć, bowiem jego naprawa może nieść ze sobą astronomiczne koszty. Warto też zwrócić uwagę, czy po złożeniu nie pojawiają się żadne przecieki, albo miejsca w których elementy dachu nie stykają się ze sobą idealnie. Może to świadczyć o poważnym wypadku i zmienionej geometrii nadwozia – takich egzemplarzy należy unikać jak ognia.

Obydwa samochody dedykowane są podobnym klientom – osobom które poszukują radości w motoryzacji. Zarówno osiągi Z3 i SLK jak i ich charaktery są porównywalne. Oczywiście SLK jest nieco bardziej praktyczny ze względu na zastosowane rozwiązania sztywnego dachu, tymczasem Z3 bliżej do klasycznego roadstera. Średnia cena zadbanego SLK wynosi 22-25 tysięcy złotych. Bogato wyposażone egzemplarze w dobrej kondycji, mogą kosztować nawet 40-45 tysięcy. BMW Z3 jest o około 2-3 tys. zł tańsze.

SLK, podobnie jak Z3, posiada klasyczną sylwetkę roadstera. Skrót SLK oznacza: Sportlich, Leicht und Kurz, czyli sportowy, lekki i krótki. fot. newspress
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

OSZAR »