Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

REKLAMA
REKLAMA
Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.
- Inauguracja europejskiej koalicji Shared Mobility Europe
- Cyfryzacja systemu licencjonowania
- Kraje UE: przykłady
- Apel koalicji Shared Mobility Europe do Komisji Europejskiej
W Rzymie, Barcelonie czy Dublinie nawet połowa zamówień nie dochodzi do skutku z powodu surowych regulacji ograniczających dostęp kierowców do rynku. Podobne problemy występują w Polsce – mimo ujednolicenia przepisów, lokalne licencje i brak cyfryzacji wciąż utrudniają pracę kierowcom, ograniczając rozwój rynku i dostępność usług.
REKLAMA
Inauguracja europejskiej koalicji Shared Mobility Europe
REKLAMA
W odpowiedzi na te wyzwania powstała europejska koalicja Shared Mobility Europe, skupiająca czołowe platformy technologiczne, firmy ride-hailingowe i organizacje kierowców. Jej celem jest modernizacja i ujednolicenie przepisów w krajach UE. Wśród członków są m.in. Polski Związek Partnerów Aplikacyjnych (PZPA), Bolt, Cachet, leCab, Vay, ANM-TVDE, ANITRAV, MOVEA, MuoverSì, PSNM, TAF i TLP. Inauguracja działalności koalicji odbyła się 22 maja 2025 r. podczas okrągłego stołu w Brukseli z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.
Celem reform branży transportowej z 2020 i 2023 roku w Polsce było dostosowanie prawa do cyfrowej rzeczywistości i wyrównanie szans wszystkich kierowców - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Partnerów Aplikacyjnych, uczestnik posiedzenia koalicji Shared Mobilty Europe Adam Mączyński. Dodał, że formalnie zniknął podział na kierowców wykonujących przejazdy taxi poza ekosystemem cyfrowym i tych współpracujących z aplikacjami. W praktyce wiele problemów pozostało nierozwiązanych.

Shared Mobility Europe
Shared Mobility Europe, archiwum prywatne PZPA
Źródło zewnętrzne
Cyfryzacja systemu licencjonowania
Obowiązujący model licencjonowania wciąż stanowi barierę – licencja taksówkarska jest ważna tylko w gminie, która ją wydała. W aglomeracjach, jak Śląsk czy okolice Warszawy, oznacza to konieczność zdobywania wielu oddzielnych zezwoleń, z różnymi opłatami i procedurami. Brakuje przy tym współpracy między gminami, co utrudnia funkcjonowanie usług i szkodzi pasażerom.
REKLAMA
W ocenie członka Zarządu Polskiego Związku Partnerów Aplikacyjnych Jarosława Antoniuka jest to sztuczny problem, który utrudnia pracę i podnosi koszty. Potrzebujemy licencji regionalnych albo aglomeracyjnych, które pozwolą kierowcom działać swobodnie w ramach całego, spójnego obszaru. To ułatwi wejście do zawodu, odciąży urzędy i odblokuje rozwój branży - powiedział Antoniuk.
W jego ocenie, kolejnym krokiem powinna być cyfryzacja systemu licencjonowania. Jedna, ogólnopolska baza danych dostępna online usprawniłaby procesy administracyjne, ograniczyła nadużycia i przyspieszyła wydawanie uprawnień - powiedział. Dodał, że w tym zakresie Polski Związek Partnerów Aplikacyjnych podjął już dialog z Ministerstwem Infrastruktury, wskazując na pilną potrzebę wprowadzenia nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań.
Kraje UE: przykłady
W Grecji kierowcy mogą zrealizować przejazd wyłącznie po wcześniejszym – co najmniej trzygodzinnym – zamówieniu oraz podpisaniu papierowej umowy przez pasażera, nawet przy zwykłym kursie na lotnisko. W części regionów Hiszpanii przepisy wymagają, by samochody obsługujące kursy z aplikacji miały minimum 4,9 metra długości. W praktyce oznacza to, że wielu kierowców sztucznie wydłuża pojazdy, np. montując masywne zderzaki, tylko po to, by spełnić formalne wymogi. Na Malcie natomiast każdy kierowca musi dysponować przypisanym do pojazdu garażem, co generuje dodatkowe, często zbędne koszty administracyjne i logistyczne.
Apel koalicji Shared Mobility Europe do Komisji Europejskiej
Koalicja Shared Mobility Europe apeluje do Komisji Europejskiej o pilne wprowadzenie jednolitych, nowoczesnych przepisów dla przejazdów taksówką. Obecny system hamuje rozwój innowacyjnych i dostępnych cenowo usług, które mogłyby odegrać kluczową rolę w przyszłości miejskiego transportu w Europie.
REKLAMA
REKLAMA