REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

Subskrybuj nas na Youtube
Pies przewożony bez odpowiedniego zabezpieczenia w razie kolizji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów auta.  Fot. Fotolia
Pies przewożony bez odpowiedniego zabezpieczenia w razie kolizji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów auta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlopowy wyjazd niejednokrotnie niesie za sobą konieczność przewiezienia samochodem także zwierząt. Aby uniknąć mandatów i nie narażać ich oraz siebie na niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie weekendowego wyjazdu bez swojego pupila. O ile przewiezienie małych gryzoni nie nastręcza większych kłopotów, to transportowanie większych zwierząt np. psa lub kota nie jest takie proste.

REKLAMA

Mandat za złe przewożenie zwierząt

W przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji wprost odnoszących się do tego, jak powinno się przewozić zwierzęta. Nie znaczy to jednak, że nasz ukochany owczarek może swobodnie skakać po samochodzie w trakcie jazdy. – Artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Można zatem uznać, że podstawą do wystawienia mandatu opiewającego na sumę nawet 200 złotych może być zwierzę, które jest przewożone w nieodpowiedni sposób – dodaje Florkowska. Jak zatem uchronić się przed takim niemiłym wydatkiem?

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie

Przewożenie psów w samochodzie

Wymyślono już na szczęście kilka sposobów, które umożliwią  swobodne a zarazem bezpieczne przewożenie pupila, choć wiążą się najczęściej z pewnymi wydatkami. W przypadku kota warto zainwestować w specjalny transporter, który można położyć np. na podłodze samochodu. Przewóz psów jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć rozmiar pupila. Jedną z metod jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu na specjalnej, szerokiej macie przypominającej hamak, który z jednej strony chroni go przed upadkiem a z drugiej uniemożliwia przechadzki po pojeździe. Niektórzy przewożą psy w bagażniku. Warto pamiętać, że można je tam trzymać tylko wtedy, kiedy zwierzęta mają tam dostęp do powietrza np. dzięki kratce oddzielającej bagażnik od kabiny. Inny rozwiązaniem są specjalne szelki, które „przyczepiają” psa do siedzenia podobnie jak pasy używane przez ludzi.

Zobacz też: 10 punktów karnych - nowy taryfikator punktów karnych 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcesoria do transportu zwierząt

Ile zatem może kosztować nas przewóz zwierzęcia? Najtańsze kocie transportery kosztują ok. 50 złotych. Pasy bezpieczeństwa dla psa to wydatek od 25 do nawet 250 złotych. Wszystko zależy od ich wielkości, wykonania i renomy producenta. Jeśli chcemy przewozić psa w bagażniku to możemy kupić specjalne kratki ochronne. Ich cena oscyluje wokół 100 zł. Dodatkowo w ofercie dostępne są też bagażnikowe maty, które zapobiegają ślizganiu się psa; ich cena wynosi ok. 120 złotych. Matę-hamak do przewożenia psa można znaleźć już za ok. 70 złotych. Co warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? Na pewno stan portfela oraz liczbę podróży w jakie udajemy się ze swoim zwierzęciem. Wypada też zastanowić się, jaki rodzaj transportowania najbardziej przypadnie naszemu pupilowi do gustu. W końcu majówkowy wypad ma być przyjemnością dla wszystkich.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

REKLAMA

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

OSZAR »