REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Daewoo Lanos: dobry wybór

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Lanos to może niezbyt urodziwe, ani efektowne auto, lecz w tej kategorii cenowej ciężko znaleźć coś lepszego.
Lanos to może niezbyt urodziwe, ani efektowne auto, lecz w tej kategorii cenowej ciężko znaleźć coś lepszego.

REKLAMA

REKLAMA

Słysząc Daewoo wiele osób zaczyna patrzeć z politowaniem. Jednak jest to błędna reakcja. Model Lanos to wbrew obiegowej opinii bardzo dobre auto, jeśli chodzi o stosunek cena/jakość.

W 1997 roku Lanos został następcą wysłużonej Nexii. Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy z rozmiaru sukcesu jaki osiągnie ten model. Założenie było proste – tanie w zakupie i eksploatacji. Ostatni Lanos w Polsce został wyprodukowany w październiku 2008 roku. Pomimo zakończenia produkcji jest to jeden z najczęściej spotykanych samochodów na naszych drogach.

REKLAMA

Pomimo braku w ofercie nadwozia kombi, Lanos dzielnie pełni rolę samochodu rodzinnego. Niestety wybierając się na dłuższy urlop możemy mieć problem z zabraniem wszystkich walizek. W nadwoziu typu hatchback mamy do dyspozycji tylko 250 litrów. Jak się okazuje jest to 22 litry mniej niż oferuje Toyota Yaris. W sedanie pojemność bagażnika również nie robi żadnego wrażenia, jest to tylko 320 litrów.

Zobacz też: Opinie kierowców o Deawoo Lanos

REKLAMA

Na brak używanych Lanosów na rynku nie można narzekać. Samochód ten jest spotykany praktycznie wszędzie. Służy jako samochód firmowy, prywatny oraz niejednokrotnie do przewożenia ciężkich i dużych przedmiotów. Zdarzają się również importowane egzemplarze, jednak zakup takiego auta może być znacznie droższy (po doliczeniu wszystkich opłat związanych z pierwszą rejestracją) niż krajowa oferta. Lanosa można już kupić za około 2 000 złotych. Najdroższe modele to wydatek rzędu 10 000 – 11 000 tysięcy.

Pod względem wyposażenia Lanos nie zachwyca. Warto wspomnieć, że poduszka powietrzna kierowcy nie jest tutaj standardem. Oczywiście były auta z klimatyzacją, jednak nie są to często spotykane egzemplarze. Szyby otwierane na korbkę również są czymś naturalnym. Lanos doczekał się liftingu w 2000 roku. W 2004 roku nastąpiła znacząca zmiana. Koncern Daewoo wycofał się z FSO. Nazwa auta również uległa zmianie Daewoo Lanos był już historią - po 2004 był to FSO Lanos. Za najlepsze egzemplarze uważa się auta z końca produkcji (2007 – 2008). Lanos Plus – tak się nazywały najlepiej wyposażone modele.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia

Usterki Daewoo Lanosa

Pod względem usterek Daewoo Lanos nie jest sklasyfikowany w żadnym niemieckim rankingu. Mimo to silniki nie należą do awaryjnych. Podczas oględzin należy położyć nacisk na elektrykę i hamulce.

Jaki silniki były dostępne w Daewoo Lanos ?

Daewoo Lanos jest w czołówce pod względem „zagazowanych” aut. Większość oferowanych aut jest już wyposażona w instalację gazową. Zakup takiego auta pozwala na wprowadzenie pewnych oszczędności w zakresie eksploatacji. Ciekawostką jest fakt, że silniki Lanosa są wyjątkowo trwałe. Nie występują tam poważne i drogie awarię. Jeśli się zdarzą to tylko i wyłącznie z powodu zaniedbania właściciela.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

REKLAMA

1.4 75KM – Na tym silniku można skończyć prezentację całej gamy. Jest to jedyny rozsądny wybór pod względem spalania. Silnik 8-zaworowy dobrze reaguje na instalacje gazowe. Spalanie na poziomie 8 litrów. O dynamice nie można mówić, zwłaszcza z kompletem pasażerów. Mimo wszystko polecamy zakup auta z tym silnikiem. Nawet jednostka 1.6 nie sprawi, że Lanos stanie się autem wyścigowym.

1.5 86KM – Również jednostka 8-zaworowa. Spalanie na poziomie 8.5 litra. Silnik poprawnie reaguje na instalację gazową i nie ma z nim większych problemów. Ciekawa alternatywa dla 1.4, również warta przemyślenia.

1.5 100KM – Silnik 16-zaworowy charakteryzuje się mocą większą o 14KM od swojej 8 zaworowej odmiany. Spalanie na wyższym poziomie, około 9 litrów benzyny i 10 – 11 litrów gazu. W przypadku tego silnika zdarzały się problemy z instalacjami gazowymi. Nie jest to regułą, jednak poprawna regulacja jest tutaj bardzo ważna.

1.6 106KM – najmocniejszy silnik w ofercie Daewoo. Przyspieszenie na poziomie 11.5 sekundy nie imponuje. Spalanie około 9.5 litrów, gazu 1 – 2 litry więcej. Jeśli zależy nam na jakiejkolwiek dynamice, a do tego auto ma zamontowaną instalację gazową, to jest to dobry wybór.

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Niestety miłośnicy jednostek wysokoprężnych będą zawiedzieni. Marka Daewoo nie przewidziała silnika Diesla w modelu Lanos.

Jaką wersję wybrać w przypadku Daewoo Lanos ?

Do codziennej jazdy wystarczy w zupełności 1.4. W przypadku wersji 5-drzwiowej może okazać się to zbyt mało, ponieważ auta te jeżdżą na ogół z większym obciążeniem. Spalanie silnika 1.4 pozostaje na akceptowalnym poziomie. Mocniejsze jednostki mają znacznie większe zapotrzebowanie, zwłaszcza jeśli zaczniemy mocniej wciskać pedał przyspieszenia. Oczywiście alternatywą pozostaje montaż instalacji gazowej.

Jeśli jesteśmy pewni, że auto będzie jeździć tylko na LPG i większe spalanie o około 2 -3 litry nie będzie dla nas problemem to warto wybrać silnik 1.6.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Daewoo Lanos ?

Silnik: Jednostki Lanosa są trwałe i nie przysparzają wielu problemów podczas całej eksploatacji. Osprzęt tego silnika również jest zaskakująco trwały. Dużą uwagę należy zwrócić na stan rozrządu. 90 000 kilometrów to granica wytrzymałości paska zębatego. Jeżeli auto było serwisowane i mamy na to wiarygodne dokumenty, to wymiana nie jest konieczna. Z mniej poważnych awarii, zdarzają się usterki czujnika położenia wału głównego, zaworu odpowiedzialnego za jałowy bieg.

Nadwozie: Lanosy nie maja większych problemów z korozją . Widoczne ogniska rdzy pojawiają się w modelach z początku produkcji. Nie ma tutaj szczególnych miejsc, w których kwitnie rdza. Należy dokładnie obejrzeć całe auto.

Wnętrze: Również wymaga kontroli, jednak nie należy się zrażać kiedy usłyszymy trzeszczenie plastików. Niestety jest to norma w Lanosie.

Zobacz też: Używany Fiat Punto I: włoska kropka

Elektryka: Wyposażenie z zakresu elektryki (szyby, lusterka) nie jest często spotykane na wyposażeniu starszych modeli. Jeżeli występują to przysparzają dużo problemów. Liczne usterki mogą być bardzo irytujące. Awarie wentylatora chłodnicy również są często spotykane. Podwyższona temperatura silnika również powinna być dla nas pewnym sygnałem.

Zawieszenie: Jest wyjątkowo trwałe. Przejechać po polskich drogach 100 tyś kilometrów bez usterki jest dużym osiągnięciem. Dla Lanosa nie jest to nic nadzwyczajnego. Standardowo sprawdzamy czy nie ma luzów i wycieków z amortyzatora.

Układ hamulcowy: Tutaj należy wykazać się zwiększoną koncentracją. Niestety hamulce Lanosa nie są idealne. Bardzo często następuje ich przegrzanie. Efektem tego jest pokrzywienie tarcz przednich. Objawia się to poprzez drżenie kierownicy w czasie hamowania. Podczas jazdy próbnej należy zdecydowanie zwrócić na to uwagę.

Skrzynia biegów: Najszybciej zużywa się sprzęgło. Nie jest to tylko tarcza lecz i łożysko oporowe. Podczas oględzin warto wykonać krótki test. Uruchamiamy silnik i na postoju wciskamy pedał sprzęgła. Jak da się zauważyć nie będzie żadnych podejrzanych dźwięków. Kiedy puścimy pedał, w przypadku wystąpienia tej usterki pojawi się charakterystyczny stukot, który da się dobrze usłyszeć.

Zobacz też: Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Ceny części:

Pompa paliwa – od 50zł

Alternator – 200zł

Błotnik – 130zł

Cewka zapłonowa – 80zł

Sworzeń wahacza – od 15zł

Silnik krokowy – 30zł

Zobacz też: Używany Peugeot 406: elegant z klasą

Podsumowanie

Bogata oferta Lanosa sprawia, że ceny są bardzo niskie. Za 2 000 złotych można już kupić egzemplarz z początku produkcji, który ma zazwyczaj około 200 – 300 tysięcy przebiegu. Wskazuje to na to, że są to dobre silniki. Największym minusem auta jest jego powszechna, niezbyt pochlebna opinia.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

REKLAMA

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

REKLAMA

OSZAR »